Dzisiaj jest: 15 listopada 2018, Imieniny: Amielii, Idalii, Leopolda Zadaj pytanie Burmistrzowi Facebook Twitter Instagram Youtube RSS

Aktualności

Inscenizacja historyczna na Woli
20 października 2010
22 października! Wybuchy armatnie, konie i powstańcy: Inscenizacja historyczna na Woli na skwerku wejście przez bramę od ul. Ogrodowej 39/41.

To wszystko z powodu wyjątkowej kobiety: Barbary Bronisławy Czarnowskiej, pierwszej kobiety podoficer w wojsku polskim, która zostanie patronką wolskiej szkoły.

22 października odbędą się uroczystości związane z jubileuszem 50-lacia Szkoły Podstawowej nr 221 w Warszawie przy ul. Ogrodowej 42/44 oraz nadania jej imienia Barbary Bronisławy Czarnowskiej z inicjatywy varsavianisty Pana Artura Nadolskiego.

Uroczystości otworzy o godzinie 12.00 wyjątkowe widowisko, inscenizacja historyczna "Powstańczy epizod z życia Barbary Czarnowskiej Kawalera Krzyża Virtuti Militari - pierwszego podoficera kobiety w W.P.". Inscenizacja przygotowana pod względem historycznym przez Pana Antoniego Lewandowskiego ze Stowarzyszenia „Chłodna – Oś Saska” odbędzie się na skwerze pomiędzy budynkami, między ulicą Ogrodową, a Żelazną po przeciwnej stronie ulicy Ogrodowej niż Szkoła.

Inscenizacja będzie doskonałą ilustracją bohaterstwa patronki i jednocześnie lekcją historii w terenie. Będą konie, żołnierze, odważna Barbara Czarnowska, wybuchy armatnie i strzały. Po inscenizacji nastąpi uroczyste odsłonięcie tablicy patronki oraz uroczystości szkolne. Dodatkowo Pan Antonii Filipowicz ze Stowarzyszenia „Chłodna – Oś Saska” namalował dwa obrazy: portret i scenę batalistyczną z udziałem patronki szkoły, które zostaną podarowane szkole. Zapraszamy wszystkich chętnych do obejrzenia inscenizacji i wzięcia udziału w uroczystości. Osoby chcące wziąć udział w uroczystości będą mogły zaparkować na boisku szkolnym.

Barbara Bronisława Czarnowska (1810 – 1891)
Pielęgniarka, patriotka odznaczona orderem Virtuti Militari, podoficer 1 Pułku Jazdy Augustowskiej w Powstaniu Listopadowym.

Urodziła się w 1810 roku we wsi Struga w powiecie błońskim w rodzinie o tradycjach legionowych. Gdy wybuchło Powstanie Listopadowe w nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku miała zaledwie 19 lat. Po wybuchu Powstania Listopadowego włączyła się w prace Towarzystwa Dobroczynności Patriotycznej Warszawianek.

Jako pielęgniarka-ochotniczka opiekowała się rannymi i chorymi żołnierzami. Przykłady walczących w Powstaniu kobiet: Józefy Kulczyckiej i Emilii Plater i olbrzymi patriotyzm sprawiły, że ok. 18 IV 1831 roku przebrana za mężczyznę: w mundurze i z obciętymi włosami zgłosiła się jako ochotnik w obozie wojskowym na Pradze. Dzięki uporowi i determinacji uzyskała przydział, jako kadet do 1 Pułku Jazdy Augustowskiej. 6-7 września, jako podchorąży uczestniczyła w obronie Warszawy między rogatkami: jerozolimską i wolską.

Pod Sierpcem Czarnowska poderwała do obrony zmęczonych powstańców w czasie wycofywania się pułku, Sejmu i Powstańczego Rządu Narodowego oraz taborów z rannymi. Rozkazem Naczelnego Wodza Wojsk Polskich 3 października 1831 r. została odznaczona Krzyżem Srebrnym Orderu wojennego Virtuti Militari za bohaterską postawę na polu bitwy pod Sierpcem.

Była trzecią kobietą odznaczoną tym orderem. Otrzymała również awans na podoficera. 4 października 1831 roku otrzymała zwolnienie z wojska. Podczas Powstania Styczniowego w 1863 roku opiekowała się więźniami politycznymi. Zmarła 23 października 1891 roku w Warszawie. Pochowana na cmentarzu Powązkowskim (kwatera 29a, rząd 3) żegnana była przez tłumy warszawiaków.